manga_preview
Tlumočení B. 28

Zajímavé události a bitvy z Naruta

Zde bychom mohli řešit vaše nejoblíbenější scénky z Naruta a plně (teoreticky) polemizovat. Můžeme zde řešit i jednotlivou sílu postav a jejich schopnosti. Dále bude možné rozebírat cokoliv, co bude spojeno s Narutem.


Kategorie:

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".
Obrázek uživatele povídkář
Vložil povídkář, Ne, 2018-09-16 00:36 | Ninja už: 3931 dní, Příspěvků: 1443 | Autor je: Editor fóra, Prodavač v květinářství Yamanaka

Kishi a počty.

Rovnou říkám, že jsem nehledal v manze přesná čísla a píšu je z paměti, nicméně na pointu to nebude mít žádný vliv.
Pár chyb máme už na začátku mangy, kdy akademii dodělalo 26 studentů. Kdyby Mizuki neoblafl Naruta (čímž Mizuki v podstatě zachránil Narutoverse), chyběl by jeden člověk do týmu. Co by se dělo dál? Druhý nejhorší žák na akademii byl tuším Shikamaru, minimálně co se známek týkalo. Aby zachovali loser-rookie-kunoichi (of the year) trio (což je blbost sama o sobě), museli by rozbít InoShikaChou. Nebo snad měli v zásobě nějaké geniny, kterým umřel tým? Geniny, které trénoval mistr (Orochimaru a Anko)? Možná další takové smolaře z předchozích let, na které nevyšel tým? Co kdyby nikdo takový nebyl, udělali by tým ze dvou geninu a jounina? Nebo by se jim omluvili a poslali je domů?
Ale dobrá, nějak jim to přesně vyšlo a vytvořilo se devět týmů. Jenže ouha, každý rok můžou vzniknout pouze tři týmy, běda jak jich bude víc. Co kdyby svůj tým na geniny nominovali čtyři jounini? Co kdyby všichni? Tohleto se dá přejít jako Kakashiho bluf, ale pokud to tak vážně je, je to cesta do pekel. Proč by nebylo možné vytvořit víc týmů? Vždyť tím aktivně snižují obranyschopnost a finanční příjmy vesnice. Jak by se rozhodlo, který tým má přednost, kdyby se jich vytvořilo víc? A proč to na akademii nikdo nevěděl, přestože se tam určitě vrátili nějací žáci, kteří neprošli tímto sítem? Obrovské štěstí, že i tentokrát to vyšlo.
Potom tu máme chuuninskou zkoušku. V první zkoušce, která byla týmová, muselo být přesně tolik žáků, aby byli dělitelní třema. Přesto tam nastrčili dva chuuniny se správnýma odpověďma. Dobrá, zkoušející to mohli udělat naschvál, ale stejně mě zaráží, že nikdo z geninů, kteří byli posedlí konkurencí, si toho nevšiml.
Nebudu se zabývat chronologickou chybou 'kdy se Itachi přidal k Akatsuki', tam toho není moc k diskuzi.
Jako poslední jsem si nechal lahůdku. Počty ninjů ve vesnici. Ve čtvrté válce bojovalo 80 000 ninjů ze všech různých vesnic. I kdyby z menších vesnic bylo 30 000 (hodně velkorysý odhad, ale bude se to počítat líp), dělá to 50 000 ninjů na pět velkých vesnic. Cca 10 000 na jednu. To je ohromné číslo, hlavně když vezmeme v úvahu, že ročně jim přibude devět geninů. I tady jsou v úvahu polehčující okolnosti. Klany, válka a ostatní vesnice. Klanové děti mohou mít nějaký typ domácí výuky. Jelikož to ale nikdy nebylo ani zmíněno, nelze to použít jako argument. Dále je tu předchozí válka, kde by pravidlo tří týmů ročně bylo zničující. Tehdy se mohl nabrat dostatečný počet ninjů, ale zároveň byla úmrtnost velmi vysoká. Nevíme, jak to chodí v ostatních vesnicích, ale dá se úspěšně předpokládat, že měli +- stejně ninjů, jako Konoha. Jediná možnost je ta, že Kishi chtěl prostě zdůraznit sílu hlavních hrdinů a záporáků a udělal takovouhle botu.
Co vy, máte ještě něco podobného rázu? Něco, co jsem zapomněl sem dát?

Obrázek uživatele Jalapenos
Vložil Jalapenos, Ne, 2018-01-28 19:53 | Ninja už: 4110 dní, Příspěvků: 905 | Autor je: Pěstitel rýže

Fake foreshadowing I
Niekedy popri zhliadnutí anime si prelistujem mangu, ktorú som pôvodne prečítala prvú. Je zaujímavé sledovať rozdiely medzi nimi. Naruto a Sasuke fight prebehol v mange inak. Dokonca sme videli na rozdiel od anime, ako funguje sharingan:


No nie sú rozdiely len vo fightoch, ale aj v časovom rozvrhnutí rôznych scén, ktoré tak dostať úplne iný význam v celkovom kontexte. Tak som sa dostala k poslednej kapitole klasického Naruta. Začína kresbou štvrtého Hokageho. Majme na mysli, že v tomto čase sme jeho tvár videli len ako podobizňu na skale a rozostrenú postavu pri flashbackoch. Ľudia sa vtedy hádali, či to nie je náhodou starší Naruto alebo mladší Jiraiya. Ďalej sa v kapitole stretneme s Minatom ešte raz – keď Tsunade pozerá na portréty jej predchodcov. Hneď na ďalšej strane je Naruto sediaci v Ichiraku s Irukom – mužom, ktorého považuje za najbližšie, čo mal k otcovi. Jiraiya ho v tom momente berie na trojročný tréning, ktorý ho má ochrániť pred Akatsuki. Iruka mu zamáva, Naruto sa v tom otočí čelom ku tvári štvrtého na skale, zdvihne smerom k nej ruku, ktorú zovrie v päsť so slovami „Sleduj ma!“. Hneď na ďalšej stránke vidíme prvýkrát leadera Akatsuki. Má na sebe vysunutý golier, rovnako ako štvrtý na začiatočnej stránke. A podobný účes. Nie náhodou jeho ďalšie pôsobenie v mange ľudia porovnávali so štvrtým:

A ešte jedna náhoda: posledný panel prvej časti Naruta je venovaný leaderovi Akatsuki. Hneď za tým je ďalšia kapitola Kakashi Gaiden, kde je Yondaime jednou z hlavných postáv.
Kishimoto spomenul, že je fanúšik Star Wars a bol ním ovplyvnený, čo môžeme vidieť na rôznych miestach Naruta. „I am your father,“ mohlo byť jednou z tých udalostí, ktorú sme mohli vidieť aj v Narutovi.
Uprímne, poviem to ako vidím. Terajší Minatov charakter je ako mdlá polievka. Dať mu túto pozíciu by tú postavu vynieslo k niečomu vyššiemu.
Tak sa pýtam – nebolo by lepšie, keby bol leader Akatsuki Minato Namikaze? Bol pôvodný plán pre Minata, aby bol leader Akatsuki (AL)? Bol toto nie len foreshadowing, pre AL ale aj pre skutočnosť, že je Narutovým otcom?

Obrázek uživatele Palantir
Vložil Palantir, Po, 2018-01-29 17:52 | Ninja už: 3205 dní, Příspěvků: 4423 | Autor je: Senzibil

Myslím, že túto hypotézu možno vyvrátiť úplne prvou stránkou mangy. Na nej hovorí o obeti Štvrtého priamo autor. Pre porovnanie - informácie o povedzme Madarovej smrti sme mali vždy od niekoho iného (a teda mohlo ísť o omyl alebo úmyselné klamstvo). Podobne aj v Star Wars hovorí o smrti Lukovho otca Obi Wan.
Celkom iste Kishi nikdy neplánoval dať za AL Minata - držal sa dôsledne stereotypu padlého žiaka, čo zabije/spôsobí smrť svojho učiteľa (ktorý tiež nájdeme v SW).
Na druhej strane je Kishi dostatočne zákerný, aby vodil fanúšikov za nos predhadzovaním falošných indícií. Eye-wink

Obrázek uživatele Kurtalos Ravencrest
Vložil Kurtalos Ravencrest, Út, 2018-01-30 00:58 | Ninja už: 3277 dní, Příspěvků: 1054 | Autor je: Konohamarova chůva

Kakashi viděl taky Obita umírat a jak to nakonec dopadlo Laughing out loud

hmmm 2345 dní už hmmmm


Obrázek uživatele Palantir
Vložil Palantir, Út, 2018-01-30 18:18 | Ninja už: 3205 dní, Příspěvků: 4423 | Autor je: Senzibil

Keď ho videl naposledy, Obito ešte evidentne žil.

Obrázek uživatele Jalapenos
Vložil Jalapenos, Po, 2018-01-29 18:12 | Ninja už: 4110 dní, Příspěvků: 905 | Autor je: Pěstitel rýže

Hovorí "Jeden statočný shinobi dokázal zapečatiť démona, ale kvôli tomu skonal. Tomu shinobimu hovorili Yondaime Hokage." Nič, čo by tú teóriu vyvrátilo.
Práve to opakovanie mi príde ohrané. Bolo to cool pri sanninoch a team 7, no potom s KakaObiRin a YahiKonaNaga už tak nie.

Obrázek uživatele Palantir
Vložil Palantir, Po, 2018-01-29 18:22 | Ninja už: 3205 dní, Příspěvků: 4423 | Autor je: Senzibil

Opakovanie je skutočne ohrané, no Kishi to napriek tomu robí zas a znova. Práve na tom som bol schopný postaviť svoju "Komplexnú teóriu o Obitovi" ešte pred tým, ako bola odhalená Tobiho skutočná totožnosť: https://konoha.cz/?q=node/74243

Obrázek uživatele Jalapenos
Vložil Jalapenos, Po, 2018-01-29 19:01 | Ninja už: 4110 dní, Příspěvků: 905 | Autor je: Pěstitel rýže

Tobitom by som sa nechválila Sticking out tongue
edit: Holy shit, Palantir, tú teóriu sme museli preberať v M(ND), lebo som ti tam napísala, že na nej mám podiel.

Obrázek uživatele Palantir
Vložil Palantir, Po, 2018-01-29 19:20 | Ninja už: 3205 dní, Příspěvků: 4423 | Autor je: Senzibil

Však som tvoj podiel v nej spomenul ... v časti o tom, ako jedno oko dokáže techniku aktivovať a druhé deaktivovať.

Obrázek uživatele Jalapenos
Vložil Jalapenos, Po, 2018-01-29 19:23 | Ninja už: 4110 dní, Příspěvků: 905 | Autor je: Pěstitel rýže

Ty si myslíš, že by som sa týrala s Tobito a čítala to celé? Sticking out tongue

Obrázek uživatele Haruno Saky Sakura
Vložil Haruno Saky Sakura, So, 2018-01-27 22:35 | Ninja už: 314 dní, Příspěvků: 11 | Autor je: Utírač Udonova nosu

Tak začnu.

1. Sakura Haruno - Když bojovala s Ino tak prokázala odhodlanost i sílu bojovat. ❤❤ (tu postavu miluju❤❤❤❤

Obrázek uživatele Jalapenos
Vložil Jalapenos, So, 2018-01-27 22:16 | Ninja už: 4110 dní, Příspěvků: 905 | Autor je: Pěstitel rýže

Obrázek uživatele Lee
Vložil Lee, So, 2018-01-27 22:55 | Ninja už: 2724 dní, Příspěvků: 2352 | Autor je: Moderátor, Manga tým, Kankurova kosmetička

Mmmm, jen koukat na Kishimotovu kresbu je lahoda... Chjo.

Nedá se nic dělat, zkusíme to s poctivou prací.
Bob a Bobek

Obrázek uživatele Mellias
Vložil Mellias, Ne, 2018-01-28 13:25 | Ninja už: 3179 dní, Příspěvků: 79 | Autor je: Prostý občan

hej, uplne z toho citim ako sa nikam neponahla, ale tvori "skur*ene" dobru atmosferu z boja. nie ako teraz čo su boruto manga boje..

Obrázek uživatele Jalapenos
Vložil Jalapenos, So, 2018-01-27 19:15 | Ninja už: 4110 dní, Příspěvků: 905 | Autor je: Pěstitel rýže

Som na Sasukeho flashbacku a chcem prebrat niekoľko vecí. Zabudla som, aký bol Fugaku natvrdlý. Neustále porovnával o 7 rokov mladšieho syna so starším, ktorý je ešte k tomu génius priamo pred synom.Tak som začala porovnávať otcov v Narutovi:
1. Gaarov - v parte 1 najhorší, doposiaľ, čo sme o ňom vedeli bolo, že zmanipuloval svojho švagra, aby zabil svojho syna a všeobecne urobil z Gaary trosku, akú sme videli na začiatku Naruta;
2. Hiashi - podtrhoval sebavedomie svojej staršej dcéry a šikanoval ju;
3. Fugaku - viď vyššie;
4. Hizashi - v podstate spáchal dobrovoľnú samovraždu, aj keď mal malého syna, no tu by som to veľmi nerozoberala, lebo žiť celý život ako untermensch vo vedľajšej rodiny klanu Hyuuga musí rozožrať psychiku človeka;
5. Kibov - opustil rodinu, mama ho musela vychovávať samého;
jediní decentní: Shinov, InoShikaCho otcovia.

A teraz moje otázky: Má niekto iný rebríček na to, ktorý otec bol najhorší?
Rieši si Kishimoto niečo pasívno agresívne mangou? Laughing out loud

Obrázek uživatele Akumakirei
Vložil Akumakirei, So, 2018-01-27 19:33 | Ninja už: 3662 dní, Příspěvků: 1993 | Autor je: Editor všeho, Editor FF, Prostý občan

S Hizashim a "v podstate spáchal dobrovoľnú samovraždu, aj keď mal malého syna" (Hizashiho beru trochu jinak, ale to tu rozebírat nechci) jsi mi připomněla Kakashiho otce, Sakuma. Ten je na mém seznamu. Neji měl alespoň nějakou rodinu, jenže Kakashi vůbec. Ale tady se asi projevuje ta část japonské mentality, kterou nikdy nepochopím; radši zvolím čest a faktické drobky ať uklízí někdo jiný, nezájem.
Naopak mám nejradši Shikaka Smiling

.Seznam FF, Poslední FF: Oči z listí | Oblačno, místy zataženo 7/ | Kam přichází mrazy
. • V noci jsou všechny kočky černé.
.Some days, some nights..

Obrázek uživatele Sayoko
Vložil Sayoko, So, 2018-01-27 20:11 | Ninja už: 3873 dní, Příspěvků: 1591 | Autor je: Editor všeho, Editor FF, Manga tým, Zatvrzelý šprt

No, ona ta japonská mentalita není jenom japonská, celkově se v té Asii všude možně prolíná. Tohle myšlení cti Evropan nikdy nepochopí, my jsme individualistická společnost, kdežto v Asii jsou silně kolektivisticky založení dodnes. Navíc třeba u Sakuma to očištění cti bylo dle mě kvůli Kakashimu, protože to zneuctění přechází na celou rodinu = kolektivismus. Takže aby na Kakashiho celá společnost nekoukala mezi prsty kvůli jeho otci, raději si vzal Sakumo život. To, že to Kakashiho poznamenalo, je věc druhá...

Jinak je tu teda vypíchnutá fakt zajímavá věc... Že by měl Kishimoto nějaký komplex se svým otcem? Puzzled

Obrázek uživatele Mellias
Vložil Mellias, Ne, 2018-01-28 13:34 | Ninja už: 3179 dní, Příspěvků: 79 | Autor je: Prostý občan

kishi komplex: ..skôr si myslím že nie, alebo pripadne že ak aj ma tak to nieje zatiahnute do mangy.. lebo myslím si že je to celkom všetko racionalne vysvetlitelne a nie len že otec svina..

garov.. hlupe rozhodnutie, ale šlo mu o blaho suny ..neskôr sa mu ospravedlnil že zle jednal.

nejiho.. kolektivizačne dvovody ako niekto spominal.. pre rodinu nie zanevrenie na syna

kakashiho, rodina česť. ..

a takto by sa dalo pokračovať.. potom su tu vinimky ako teda kibov, ale to ani nikdy nebolo povedane že utiekol.. kluden by som si myslel že zomrel .. ale ano v takom svete môžu byt aj ty zlí..

nasleduje dlhá rada otcov čo su v pohode.. ino chi cho sakura, ten step dad z boja vs zabuza čo ho mafia dostala, asuma a jeho pohrobok.. jak si ho vela ctie otca aj po smrti ..

jedine sasukeho dad je mi zahadov,, ale tak ten planoval prevrat Laughing out loud vela roboty

Obrázek uživatele Akumakirei
Vložil Akumakirei, So, 2018-01-27 21:19 | Ninja už: 3662 dní, Příspěvků: 1993 | Autor je: Editor všeho, Editor FF, Prostý občan

Vím, Sayu, tuhle problematiku skupinového vědomí dobře znám, jen je mi to často silně proti srsti. Sakumo možná myslel na očištění rodinného jména, ale osobně mi to vždycky z příběhu vyznívalo spíš tak, že on sám nějak nemohl unést, jak se na něho ostatní dívají a co říkají... Proto ho tak u sebe soudím.

Jinak Kibův otec asi radši zdrhl, protože to s Tsume nemohl vydržet xD A pravda, na Naruta jsem si nevzpomněla - ten mě jako otec hodně zklamal. Chápu, že je to podřízeno pokračování příběhu, aby měli tvůrci co řešit, ale přijde mi to jako výsměch původní práci.

.Seznam FF, Poslední FF: Oči z listí | Oblačno, místy zataženo 7/ | Kam přichází mrazy
. • V noci jsou všechny kočky černé.
.Some days, some nights..

Obrázek uživatele Palantir
Vložil Palantir, So, 2018-01-27 21:33 | Ninja už: 3205 dní, Příspěvků: 4423 | Autor je: Senzibil

Zabúdaš, že Naruto je sociopat s potrebou budiť pozornosť. Rodinné a spoločenské modely sú mu cudzie a funkcia hokageho mu umožňuje byť stále v centre pozornosti.
Podstatne divnejšie by bolo, keby bol schopný normálneho rodinného života ...

Obrázek uživatele Jalapenos
Vložil Jalapenos, So, 2018-01-27 21:37 | Ninja už: 4110 dní, Příspěvků: 905 | Autor je: Pěstitel rýže

Konečne to niekto povedal.
Naruto sa nechcel stať Hokagem, lebo chcel zlepšiť život Konožanom, ale chcel si ukojiť potrebu byť uznávaným.

Obrázek uživatele Jalapenos
Vložil Jalapenos, So, 2018-01-27 20:44 | Ninja už: 4110 dní, Příspěvků: 905 | Autor je: Pěstitel rýže

Ono to potom pokračovalo aj ďalej - Naruto tiež nie je dobrým otcom Borutovi a Sasuke Sarade ešte horším.

Čo sa týka rodinných pletiek, spomenula by som ešte súrodencov.
Rozoberiem vzťahy bratov v Narutovi:
Hinata nazýva Nejiho bratom, on sa ku nej správa nadradene, lebo je silnejší, pričom ju ponižuje, no cítiť, že je naštvaný na seba, keďže jemu nebol priradený jej osud, aj keď má na to lepšie predpoklady
Naruto a Sasuke - nie sú pokrvní bratia, no Naruto niekoľkokrát prirovnal ich vzťah ako keby mal brata
Itachi a Sasuke - tento je najviac hovoriaci. Sasuke sa cítil byť menejcenný ako Itachi. Snažil sa získať pozornosť svojho otca, ktorý ho neustále porovnával s jeho výnimočným bratom.
V prvej časti sa neustále opakovala dôležitosť schránky, ako potenciálu. Itachi to uviedol ako dôvod, pre ktorý sa rozhodol si overiť svoju "veľkosť schránky" vyvraždením klanu. Po Sasukem chcel, aby overil jeho schránku svojou, ako brat.

Ja tu vidím jasný vzorec. Vždy je brat, ktorý je vpredu, ten silnejší, chytrejší, proste lepší, a potom je tu druhý - ktorý sa ho snaží dostihnúť, no nikdy to nevyjde.

V tom prípade je zaujímavá informácia, že Kishimoto má brata. Dokonca dvojča. Ešte zaujímavejšia informácia je, že tento brat je tiež mangaka. A keď sa človek pozrie na jeho zoznam diel, tak je zrejmé, ktorý brat je ktorý...

Obrázek uživatele Palantir
Vložil Palantir, So, 2018-01-27 20:33 | Ninja už: 3205 dní, Příspěvků: 4423 | Autor je: Senzibil

To už skôr s matkou - tie sú u neho vykresľované spavidla ako drsné a neraz dokonca labilné "monštrá" (a ženy celkovo). Ale je zaujímavé, že tento pohľad preberajú aj iní autori, čo tvoria okolo Naruta ...

Obrázek uživatele Jalapenos
Vložil Jalapenos, So, 2018-01-27 19:58 | Ninja už: 4110 dní, Příspěvků: 905 | Autor je: Pěstitel rýže

Mi to bolo prekvapivé, lebo Sakumo mal byť na úrovni ako 3 sanninovia, možno ešte silnejší - to bolo o ňom povedané. No aj napriek svojej moci spácha samovraždu. Tu je aspoň vidieť tú stránku, ako spoločnosť v Konohe je prehnitá a dokáže dohnať aj takého človeka ku samovražde.

Obrázek uživatele Palantir
Vložil Palantir, So, 2018-01-27 19:40 | Ninja už: 3205 dní, Příspěvků: 4423 | Autor je: Senzibil

Čo takto Hakuov otec - ten zašiel zo všetkých najďalej.
A čo Narutov otec Minato? Keby náhodou Naruto nebol inkarnáciou Ashuru, tak by všetok ten tlak nemusel zvládnuť a zapečatenie Kyuubiho by mu pri najlepšej Minatovej vôli totálne zničilo život. Kde by sa ten ocitol na tvojom zozname?

Edit: Kakashiho otca by som možno umiestnil ešte pred Kibovho, lebo na rozdieľ od toho spôsobil svojmu synovi dosť veľkú traumu - aj keď v jeho prípade je vcelku sporné, čo by bolo nalepšie ...

Obrázek uživatele Jalapenos
Vložil Jalapenos, So, 2018-01-27 19:51 | Ninja už: 4110 dní, Příspěvků: 905 | Autor je: Pěstitel rýže

Zatiaľ som rewatchla len part 1, preto som Minata do toho nechcela zaťahovať, lebo mám tušenie, že v alfa verzii a možno aj v klasickom Narutovi nebol klaďas a možno ani Narutovým otcom

Súdim podľa tohto Kishimotovho concept artu pre neho (tvár klaďasa Eye-wink ) a v prvej kapitole Naruta jeho socha vyzerala viac verne tejto predstave.
No súhlasím, že to zapečatenie do Naruta bol veľký risk, ale možno si bol istý, že sa to nepokazí, lebo sa spoliehal, že pečať Shinigamiho bude natoľko silná, aby to Naruto zvládol.
Hakuovho otca by som dala stále ako číslo dva. Bol to obyčajný nýmand, ktorý mal kvôli tedajšej nálade spoločnosti predstavy o jutsu-wielderoch ako všetci ostatní. Je to hrozné, čo chcel urobiť, no keď si spomenieme, akú deštrukčnú silu ninjovia predstavujú, tak sa nečudujem, že v jeho krajine boli takéto anti nálady, a keď zistil, že tú istú zhubu má vo vlastnej rodine, tak sa ako jednoduchší človek zľakol. Tým samozrejme neospravedlňujem, čo chcel urobiť, no viem to pochopiť.
No Gaarov otec bol najvyššie postavený člen spoločnosti. Dokázal ovplyvniť masy ľudí, všetkých obyvateľov Suny. Mohol život syna zariadiť pohodlne inak. Len to vo svojej psychopatii neurobil. (Samozrejme, bavím sa o parte 1.) To pochopiť neviem.

Obrázek uživatele Jalapenos
Vložil Jalapenos, Pá, 2018-01-26 23:41 | Ninja už: 4110 dní, Příspěvků: 905 | Autor je: Pěstitel rýže

Obrázek uživatele Jalapenos
Vložil Jalapenos, Pá, 2018-01-26 22:41 | Ninja už: 4110 dní, Příspěvků: 905 | Autor je: Pěstitel rýže

Obrázek uživatele Palantir
Vložil Palantir, So, 2018-01-27 10:14 | Ninja už: 3205 dní, Příspěvků: 4423 | Autor je: Senzibil

hihihi

Obrázek uživatele povídkář
Vložil povídkář, Pá, 2018-01-26 23:38 | Ninja už: 3931 dní, Příspěvků: 1443 | Autor je: Editor fóra, Prodavač v květinářství Yamanaka

Jak jenom si to vylozit.