manga_preview
Boruto 28

Japonština

Poustevník Čtení: sen
Popis: Tento znak se nachází ve slově sennin (poustevník), znáte z Jiraiyovy přezdívky ero-sennin (Zvrhlý poustevník). Dále ve slově senpou (umění poustevníka). Tento znak se skládá z radikálu človek a hora, tzn. člověk, který je na hoře. Více info zde.
Kaligraficky 1, Kaligraficky 2, Kaligraficky 3, Kaligraficky 4.
Způsob, princip, metoda Čtení: hou, pou (hó, pó)
Popis: Docela užitečný znak nejen při sledování Naruta. Využívá se ve slovech ninpou (nindža umění, technika) a senpou (umění poustevníka). Dále se dá použít ve slovech mahou (magie), bunpou (gramatika) a dalších.
Kaligraficky 1, Kaligraficky 2, Kaligraficky 3, Kaligraficky 4.
Kulatý Čtení: gan, maru
Popis: V našem milovaném seriálu též celkem obvyklý znak. Velmi často se používá v klučičích jménech (hlavně v minulosti), u nás například Shikamaru, Konohamaru, Akamaru, Kidoumaru, Kuromaru, Orochimaru, Ranmaru, Yashamaru, Yuukimaru a další. Další důležité použití se čtením gan je samozřejmě ve slově rasengan, jehož další znaky si probereme dále. Normální slova jsou například marui (kulatý) a maruki (kláda). Další příklady zde.
Kaligraficky 1, Kaligraficky 2, Kaligraficky 3, Kaligraficky 4.
Rotace Čtení: sen
Popis: Druhý znak ve slově Rasengan. Má význam rotace, takže ho nalezneme třeba i ve slově senpuu (tornádo), kde puu je vítr (například Leeho a Gaiova technika Konoha Senpuu.
Kaligraficky 1, Kaligraficky 2, Kaligraficky 3, Kaligraficky 4.
Šroub, zakroucená ulita, spirála Čtení: ra, ne
Popis: Toto je trochu zapeklitější znak. Původní význam bude asi zakroucená šnečí ulita. Proto se nyní používá pro spirálové nebo šroubové věci. Je to první znak ze slova Rasengan, což tedy znamená něco jako „spirálová rotující koule“. Samotné slovo rasen znamená spirála, šroubovice. Dále by se tento znak pravděpodobně použil ve jméně Neji v podobném významu jako rasen, tedy spirála, šroubovice. Dále například rasen kaidan znamená točité schodiště, a neji mawari (nedži mawari) šroubovák.
Kaligraficky 1, Kaligraficky 2, Kaligraficky 3, Kaligraficky 4.
Sedět Čtení: za, suwaru
Popis: Tento znak má na ruce Yamato, když se snaží potlačit Kyuubiho v Narutovi. Znamená sedět, v tomto smyslu možná spíš usadit. Dále se používá v japonském stylu sezení na patách seiza.
Kaligraficky 1, Kaligraficky 2, Kaligraficky 3, Kaligraficky 4.
Svitek, srolovat Čtení: maki
Popis: Tento znak se používá v případě, kdy je něco srolované nebo smotané. Je to druhý znak ve jméně Narutova klanu Uzumaki. Dále například makimono je svitek, maki sushi je suši zabalené v řase nori, nemaki je kimono na spaní.
Kaligraficky 1, Kaligraficky 2, Kaligraficky 3, Kaligraficky 4.
Vír, smršť Čtení: uzu
Popis: Tento znak je první v Narutově příjmení Uzumaki. Uzumaki dohromady znamená vír, šroubovice (trojrozměrná spirála).
Kaligraficky 1, Kaligraficky 2, Kaligraficky 3, Kaligraficky 4.
Příliv Čtení: shio
Popis: Toto je druhý znak v Uzushio Gakure no Sato (Vířivá vesnice). Doslovně Uzushio znamená vířivý příliv. Vesnice by se tedy jmenovala Vesnice ukrytá ve zvířeném přílivu.
Kaligraficky 1, Kaligraficky 2, Kaligraficky 3, Kaligraficky 4.
Temnota, tma, šero Čtení: yami
Popis: Velmi často používané slovo, protože každou chvíli se někdo přikláni na temnou stranu. Yami znamená temnota, tma. Například když Naruto bojoval se svým druhým, temným já.
Kaligraficky 1, Kaligraficky 2, Kaligraficky 3, Kaligraficky 4.

Kategorie:

Seznamy znaků

  V této sekci jsme si pro vás připravili několik japonských znaků kanji (kandži), které jsou buď často používané v Narutovi, nebo patří mezi základní znaky. Seznamy najdete v boxíku napravo.

  Japonské písmo se skládá v podstatě ze 4 druhů:

  • čínské znaky (kandži),
  • hiragana,
  • katakana,
  • latinka.

  Shrnutí naleznete na stránce o písmu.


  Kategorie:

  Cvičení k lekcím
  * Cvičení (lekce 1-4)
  * Cvičení (lekce 5-9)

  Cvičení ze slovíček
  * Cvičení ze slovíček (lekce 1-10)


  Kategorie:

  Minulou lekci jsem zakončila slovíčkem dekita. Dneska se tomuto a jemu podobným mrkneme na zoubek Laughing out loud

  Nejdříve se ho naučíme vyrobit.
  Jak se slovesa dělí, tvoření kořenů atd. najdete tady


  [hide=Ichidan]


  Kategorie:

  Celá ukazovací zájmena se točí okolo takového pravidla, kterému se říká „ko-so-a-do“. Každá ze slabik je vlastně „kořenem“, ke kterému se přidávají „přípony“ podle druhu zájmena. Jde o zájmena ukazující na věci (nezávislá a závislá na podst. jménu), místo, druh, osoby...

  Z 5. lekce už víte, že ko se používá pro předměty blízké mluvčímu, so pro ty, co jsou blíže posluchači, a a pro předměty vzdálené oběma stejně. Do používáme pro tázací zájmena.


  Kategorie:

  Tuhle lekci jsem měla vždycky ráda Laughing out loud No řekněte, nehodí se to?

  Začněme několika potřebnými slovíčky:

  suki (好き) - mít rád
  kirai (嫌い) - nemít rád
  dai (大) - velký (zde se čte jako „dai“ jelikož to bude součástí „složeniny“ ^^)

  Určitě jste už v nějakém anime či dorama zaslechli ono známe slovíčko „aishiteru“ (miluji). Je to hovorová verze průběhového času slovesa „aisuru“. Plný tvar zní „aishite imasu (iru)“.


  Kategorie:

  Ano, je to tak, japonština má dva druhy číslovek. Jeden je původně z číny (1. lekce - tam se počítá do nekonečna) a druhý je čistě japonský. Ale nemusíte se bát, počítá se jím jen do deseti Eye-wink

  1 - hitotsu - 一つ
  2 - futatsu - 二つ
  3 - mittsu - 三つ
  4 - yottsu - 四つ
  5 - itsutsu - 五つ
  6 - muttsu - 六つ
  7 - nanatsu - 七つ
  8 - yattsu - 八つ
  9 - kokonotsu - 九つ
  10 - too - 十


  Kategorie:

  A jdeme na procvičování dalších lekcí Smiling

  1) Přeložte do japonštiny:

  1. Tohle (blíže u tebe) je moje tužka.
  2. Tohle (držím to v ruce) je tvůj sešit?
  3. Zítra budu dělat ramen.
  4. Kam jdeme?
  5. Kolik je hodin?

  [hide=Řešení]

  1. Sore wa watashi no enpitsu desu. (それは私の鉛筆です。)
  2. Kore wa anata no nooto desu ka. (これはあなたのノートですか。)
  3. Ashita raamen wo tsukurimasu. (明日ラーメンを作ります。)

  Kategorie:

  Jsem tu zas a nová lekce též ^^ Dnes si popovídáme o tzv. ~te formě. Bez ní byste se opravdu neobešli, tomu věřte. Je těžké popsat všechny její funkce najednou, ale na konci lekce uvedu nějaké věty s využitím.

  Jak na to?

  Vyrábíme ji z minulých tvarů sloves tak, že koncové „~a“ zaměníme za „~e“. Uvedu od každého typu příklad:

  GODAN
  slovesa končící na „~u“


  kiku --> kiita --> kiite
  聞く > 聞いた > 聞いて
  (slyšet)


  Kategorie:

  V předchozích lekcích jsme se učili o formě "~mashou", která vyjadřuje spojení "pojďme něco udělat". Forma "~mashou" patří do zdvořilého stupně zdvořilosti.
  Přípona, o které si nyní budeme povídat patří do důvěrného stupně a má stejný význam.

  Ashita issho ni resutoran he ikimashou ka.
  明日いっしょにレストランへ行きましょうか。
  Co kdybychom šli zítra společně do restaurace?

  Ashita issho ni resutoran he ikou ka.
  明日いっしょにレストランへ行こうか。


  Kategorie:

  Japonské písmo obecně

  Chceme-li my napsat například slovo „ahoj“, napíšeme postupně čtyři písmenka, ze kterých se dané slovo skládá. Písmenka a a o jsou samohlásky, h a j pak souhlásky. Tohle všechno známe již z první třídy. Avšak všichni jsme bezpochyby seznámeni s faktem, že ne všude na světě se používá naše latinka. Rusové mají azbuku, která principiálně latinku velice připomíná, v Koreji se zase používá hangul, který se latince podobá již mnohem méně, nás však samozřejmě bude více než latinka, azbuka či hangul zajímat písmo japonské.

  Japonci k zápisu používají celkem tři druhy písma, a to kanji, což jsou vlastně převzaté znaky z Číny, a dvě slabičné abecedy, hiraganu a katakanu, kterým je tento článek věnován.


  Kategorie:

  Seznam slovíček, které využijete na trhu, v obchodě nebo u někoho na zahradě (když vás načape při kradení). Zde máte seznam ovoce a zeleniny.


  Kategorie:

  Tak po dlouhé době (nebylo moc času, i když mi asi nebudete věřit Smiling) tu je další lekce, která bude trošku delší a bude se věnovat přímé formě neboli...


  Kategorie:
  Strom, dřevo Čtení: ki, ko, boku, moku
  Popis: Tento znak znamená strom (KI). Pro Naruto maniaky je asi nejdůležitější čtení KO, jelikož se nachází právě ve slově KONOHA (slabika NO je pouze partikule a HA znamená list, viz další znak). Dále se tento znak nachází například ve slově MOKUYOUBI (mokujóbi - čtvrtek). Potom třeba ve slově MOKUJIN (mokudžin), což je jedna z postav v Tekkenu - dřevěný člověk. Dále třeba ve slově MOKUTON (živel dřevo) nebo třeba v názvu techniky Moku Bunshin no Jutsu.
  Kaligraficky 1, Kaligraficky 2, Kaligraficky 3, Kaligraficky 4.
  List Čtení: ha, you (jó)
  Popis: Tento znak znamená list (HA). Nachází se ve slově KONOHA (list stromu, viz výše). Pak třeba ve slově KOTOBA (slovo), zde se ale čtení mění z HA na BA kvůli hezčímu znění, KOTO se píše znakem pro mluvit, takže KOTOBA jsou vlastně "lístky mluvy" neboli slova, jak poetické, že? Tenhle znak je i v názvu japonské prefektury CHIBA (Čiba), která sousedí s Tokiem.
  Kaligraficky 1, Kaligraficky 2, Kaligraficky 3, Kaligraficky 4.
  Pod, dole, podřadný Čtení: ka, ge, shita (šita), ...
  Popis: Tento znak znamená pod (shita). Dále se nachází například ve slově GENIN (doslova pod-ninja), NIN je vysvětleno zde. Dále třeba v GESUI (odpadní voda), CHIKATETSU (čikatetsu - metro), s nepravidelným čtením i ve slově HETA (nezručný, levý, prostě dřevo).
  Kaligraficky 1, Kaligraficky 2, Kaligraficky 3, Kaligraficky 4.
  Střed, v, uvnitř, ve prostřed Čtení: naka, chuu (čú)
  Popis: Tento znak znamená ve prostřed, uvnitř (NAKA) (třeba kuruma no naka - v autě). Se čtením CHUU (čú) se vyskytuje ve slovech CHUUNIN (čúnin - střední ninja), NAMACHUU (namačú - střední točené pivo), CHUUGOKU (čúgoku - Země středu neboli Čína).
  Kaligraficky 1, Kaligraficky 2, Kaligraficky 3, Kaligraficky 4.
  Nahoře, nahoru, nad Čtení: jou (džó), shou (šó), ue, kami, ...
  Popis: Tento znak znamená nahoře, nad (UE, například isu no ue - na židli). Se čtením JOU (džó) se nachází ve slovech JOUNIN (džónin - nad-ninja, vyšší ninja), JOUZU (džózu - zručný, dobrý v něčem).
  Kaligraficky 1, Kaligraficky 2, Kaligraficky 3, Kaligraficky 4.
  Kůň Čtení: ba, uma
  Popis: Tento znak znamená kůň (UMA). Vybral jsem ho proto, že se nachází v jednom z nejznámějších japonských slov (alespoň pro anime maniaky), a sice ve slově BAKA (blbec). Druhý znak v tomto slově znamená jelen (viz další znak). Proč znaky kůň a jelen znamenají blbec? Pro odpověď musíme sáhnout do starobylé Číny (1. století před n.l.), kdy se jeden mocný pán (Zhao Gao) pokoušel o státní převrat a chtěl otestovat loajalitu svých poddaných. Svého jelena před poddanými nazýval koněm. Někteří ho následovali a říkali také kůň, zatímco ti, kteří se nenechali přesvědčit, byli popraveni. Teď je ale otázka, kdo je ten blbec, jestli ti, co se nechali přesvědčit o kravině nebo ti, kteří se nechali zabít. LOL. Jinak tento znak se nachází i ve slově BASASHI (basaši - sašimi z koně, tzn. syrový kůň se sojovou omáčkou) nebo ve slově SHIMAUMA (šimauma - proužkovaný kůň, neboli zebra (nebo Kobylka v pyžamu ?? Laughing out loud).
  Kaligraficky 1, Kaligraficky 2, Kaligraficky 3, Kaligraficky 4.
  Jelen 鹿Čtení: shika (šika), ka, koku
  Popis: Tento znak znamená jelen (SHIKA). Jak už je napsáno výše, nachází se ve slově BAKA (blbec). Ve svém jméně ho má i Shikamaru.
  Kaligraficky 1, Kaligraficky 2, Kaligraficky 3, Kaligraficky 4.
  Zlato, peníze, kov Čtení: kane, kin
  Popis: Tento znak znamená buď zlato (KIN) nebo peníze (KANE). Nachází se například ve slově KINYOUBI (kinjóbi - pátek) nebo v názvu anime HAGANE NO RENKINJUTSU SHI (Hagane no renkindžucu ši - Fullmetal alchemist). Je i v názvu techniky Kane Bushin no Jutsu.
  Kaligraficky 1, Kaligraficky 2, Kaligraficky 3, Kaligraficky 4.
  Černá (barva) Čtení: kuro, koku
  Popis: Tento znak znamená černá, čerň (KURO), přídavné jméno je potom KUROI. Nachází se ve slovech KOKUJIN (kokudžin - černoch), KUROI KIRI (hustá mlha), a pak také v názvech technik Kuro Higi Ippatsu a Kuro Tatsumaki.
  Kaligraficky 1, Kaligraficky 2, Kaligraficky 3, Kaligraficky 4.
  Nebe, obloha, královský Čtení: ten, ama, ame
  Popis: Tento velmi oblíbený a používaný znak znamená nebe (TEN). Jeho využití je široké a vždy má význam nečeho kladného. Příklady: TENSAI (nebeský talent neboli génius, často používané o Shikamarovi), TENGOKU (nebeská země neboli ráj), TENKI (povaha nebo duše nebes neboli počasí), TENSHI (tenši - anděl), AMA NO GAWA (mléčná dráha), AMA NO IWATO (Nebeská jeskyně - místo, kde se podle staré japonské legendy ukryla bohyně slunce Amaterasu před svým bratrem Susanoo (správně se to čte Susa-no-ó), bohem moří a bouří. Místo se nachází na ostrově Kjúšú poblíž města Takačiho).
  Kaligraficky 1, Kaligraficky 2, Kaligraficky 3, Kaligraficky 4.
  Talent, věk Čtení: sai
  Popis: Tento znak znamená talent nebo věk (SAI). Nachází v TENSAI (nebeský talent neboli génius, často používané o Shikamarovi), TASAI (hodně talentovaný). Používá se i ve věku, například JUUGOSAI DESU (džúgosai desu - je mi patnáct), SANJUUNANASAI DESU (sandžúnanasai desu - je mi 37 let) atd...
  Kaligraficky 1, Kaligraficky 2, Kaligraficky 3, Kaligraficky 4.
  Údolí Čtení: tani, koku
  Popis: Tento znak znamená údolí (TANI). Vybral jsem ho proto, že se mi líbí jeho tvar Eye-wink.
  Kaligraficky 1, Kaligraficky 2, Kaligraficky 3, Kaligraficky 4.

  Kategorie:

  Tato lekce (narozdíl od té předchozí) bude trošku kratší.

  Použití deshou (でしょう)


  Kategorie:

  Na úvod bych rád na něco upozornil. Slovesa jsou těžká a látky je hodně, proto bude o slovesech trošku více lekcí.


  Kategorie:

  Po delší době (sou přece prázdniny) tu je další lekce.


  Kategorie: